Incremental Encoder

انکودرهای افزایشی یا Incremental Encoder

انکودرهای اینکریمنتال یا افزایشی معمولا از یک دیسک شیشه ای با حکاکی سایه روشن و خطوط مدرج و علامت گذاری شده جهت ایجاد پالس توسط پرتو ارسالی از منبع نور نصب شده در قسمت زیرین دیسک شیشه ای انکودر بهره میبرند.انکودر Incremental encoder تعداد پالس متناسب با سرعت چرخش دیسک شیشه ای انکودر را تولید و ارسال می نماید.

بطور معمول مقدار ولتاژ تغذیه جهت راه اندازی مدار الکترونیک انکودر افزایشی Incremental Encoder برای انکودر از نوع TTL ولتاژ 5V و برای انکودر از نوع HTL ولتاژ 24 می باشد.

انکودر افزایشی دارای 3 کانال موج مربعی هستند که معمولا با نامهای A,B,Z شناخته می شوند.کانال های A, B انکودر جهت تشخیص جهت دور و چرخش با یکدیگر 90 درجه اختلاف فاز دارند .بدین معنی که در حالت راستگرد موتور بعنوان مثال کانال A انکودر و در حالت چپگرد کانال B انکودر زودتر فرستاده می شود.کانال Z هم که در هر دور از صفحه شیشه ای انکودر فقط یکبار تکرار می شود جهت اندازه گیری و تشخیص سرعت انکودر کاربرد دارد.  یکی دیگر از کاربردها و مزایای کانال Z انکودر جهت استفاده در فرآیند HOMING  و رفرنس گذاری می باشد.مقدار رزولوشن و حساسیت انکودر با تعداد پالسهایی که در هر دور ارسال میشود ارتباط مستقیم دارد.

بعبارت دیگر یکی از پارامترهای اساسی و حیاتی که بر نوع کاربرد انکودر اثر گذار خواهد بود تعداد پالس بر دور (P/R ) است.

Diagram showing how an incremental encoder worksFمزایا و معایب انکودرهای افزایشی Incremental Encoder

  • انکودرهای افزایشی  بعنوان وسیله ای برای انتقال و باز خورد مختصات جاری عملکردی یعنی همان فیدبک مورد استفاده قرار میگیرند لکن به محض قطع شدن جریان برق و ایجاد وقفه در منبع تغذیه مختصات و نوع اطلاعات انکودر ازبین میرود.بنابراین از این نوع انکودر ها یعنی انکودر افزایشی Incremental Encoder در کاربردهایی که حتی بعد از قطع برق نیاز به حفظ اطلاعات فیدبک و انکودر هست نمیتوان استفاده کرد.
  • اینورترها و درایوها برای بررسی و ارزیابی تشخیص جهت چرخش موتور و سرو موتور از موجهای A,B انکودر اشاره شده در فوق با مکانیزم لبه فراز و فرود (لبه بالا رونده )استفاده نمایند .بنابراین به این نوع از انکودرها ،انکودر های موج مربعی نیز گفته می شود.
  • انکودرهای افزایشی Incremental Encoder در صنعت در حالتهای کنترل سرعت و مختصات position  در گستره وسیعی از صنعت کاربرد دارند.
  • ویبره و لرزش یکی از مشکلاتی است که انکودرهای افزایشی Incremental Encoder  با آن مواجه هستند که توسط دیسکهای فلزی و جایگزینی با دیسکهای شیشه ای این معزل تا حدودی برطرف شده است.
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :